uždaryti

Teatro terapija

DĖMESIO VISIEMS, NORINTIEMS PATIRTI BUVIMO SCENOJE STEBUKLĄ

Režisierius Arvydas Lebeliūnas tęsia prieš gerus dešimt metų pradėtą iniciatyvą - aktorinio meistriškumo praktinius užsiėmimus žmonėms, profesine prasme neturintiems nieko bendra su teatru.

Iki šiol teatro terapijos užsiėmimai vykdavo seminarų principu. Laikui bėgant jaučiame žmonių domėjimąsi šia praktine saviugdos forma, todėl kviečiame į nuolatos veiksiančią teatro studiją Kaune.

Jeigu domitės teatru, kinu, jus žavi puikūs aktorių darbai teatro scenose ar kino ekrane, norite pažinti ir atpažinti savąjį "vidinį veiksmą", širdis kirba, bet vis nedrįstate atsiverti, atrasti save kitoje terpėje, išnaudoti/atskleisti savąjį kūrybinį potencialą, įdomiai, prasmingai ir tikslingai leisti laisvalaikį - ši studija gali tapti jūsų antrais namais.
1. Kviečiame visus, kurie pradėjo, bet (dėl karantino) "apturėjo" tik keletą užsiėmimų, susisiekti su mumis tt@laimingizmonės.lt ir pranešti savo tolesnius ketinimus. Jums - pirmumo eilė formuojant grupes:)
2. Laukiame naujokų pažintinėse studijos sesijose - jūsų patogumui pasirinkite vieną kurią dieną: rugsėjo 27 ir 28 dienomis, 19 val. Išankstinė registracija privaloma el.paštu tt@laimingizmones.lt. Šios sesijos vyks nemokamai, jose Arvydas Lebeliūnas ir Ramūnas Šimukauskas pristatys studijos veiklą bei tikslus, turėsite progą užduoti rūpimus klausimus, padėsiančius apsispręsti ar norite lankyti studiją.

 
 
 
P.S. Kviečiame prie studijos prisijungti tiek naujus, tiek jau lankiusius narius. Juk teatre kasdien viskas iš pradžių.

SVARBU:
- Laikomės galiojančių teisės aktų, tad pažintinėse sesijose, o vėliau - užsiėmimuose bus privalomi galimybių pasai.
- Sesijos ir užsiėmimų planuojama lokacija - Kauno senamiestis. Tikslią vietą atsiųsime visiems užsiregistravusiems, likus kelioms dienoms iki renginio.
- Ši studija skirta žmonėms nuo 18 iki 99 metų, ne profesionalams.
- Žiauriai pasiilgome vyksmo, norime tęsti veiklą, kurti kartu ir švęsti premjeras:)
- Pasidalinkite šiuo įrašu su savo draugais/artimaisiais, ką gali žinoti - gal tarp jūsų draugų yra išprotėjusių dėl kino ir teatro žmonių, vis dar "tempiančių gumą" beigi atidėliojančių savo svajonę sukurti vaidmenį ir suvaidinti jį!


Prisijunkite prie mūsų puslapio Facebook erdvėje: www.facebook.com/teatroterapija praktinių užsiėmimų ciklas

Kas yra Teatro terapija?
Tai dar viena pozityvioji kūrybinės grupės „Laimingi žmonės“ iniciatyva. Ką veiksime?  „Sudėtingus dalykus padaryti paprastais, paprastus – įprastais, įprastus – maloniais.“  (K.Stanislavskis)

Teatro terapijos esmė: Siekiame išmokyti žmones ne vaidybos, greičiau pasitelkiant aktorinio meistriškumo įrankius, per savo pačių patirtis, nuotaikas, mintis, intuicijas priimti mus supantį pasaulį. Vienas iš esminių teatro terapijos tikslų – pažinti, kas tu esi, ir tuomet atsikratyti dalykų, kurie tau trukdo atsiskleisti – kompleksų, baimių, manymo, kad kažko nesugebi.
 
Kas veda užsiėmimus? Arvydas Lebeliūnas. Per kūrybinį kelią Lietuvos teatruose sukūrė daugiau nei pusšimtį spektaklių, dirbo Lietuvos televizijoje, dėstė aktorinį meistriškumą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Šalia intensyvaus režisūrinio darbo Lietuvos teatrų scenose, režisuoja renginius, kuria filmus, veda teatro terapijos užsiėmimus organizacijoms.
"Vadovaujuosi principais, įgytais aktorinio meistriškumo, o vėliau režisūros studijose. Ilgametė pedagoginė ir režisūrinė patirtis padėjo atrasti savų technikų, kurias naudoju. Bet terapijos baigties numatyti negaliu. Taip, tai be galo nenuspėjamas procesas. Terapijoje nekinta tik tikslų eiliškumas – nuo tapimo visiškai baltu popieriumi, iki savęs pildymo nauju suvokimu."

 
Kam skirta teatro terapija?
A.Lebeliūnas: „Tiems, kas uždavė klausimą „Kas aš esu ir kuo noriu būti“. Tai vienas iš teatro terapijos tikslų, atrasti save, pamilti, o gal net išsigąsti. Tada, kai žmogus supranta kas aš esu, po truputėlį pradeda savo kelią, pradeda veikti, geba improvizuoti, valdyti save, manipuliuoti gerąja to žodžio prasme."
 Klausimai ir atsakymai: el.paštu:  tt@laimingizmones.lt arba tel. 611 97 454.

Užsiėmiuose svarbu dalyvauti vilkint judesių nevaržančius rūbus bei dėvint patogią avalynę.
                                  
Galimybės: Organizacijas prašome derinti laiką atskirai. Seminarai planuojami rengti ir kituose miestuose.
                  
Žiniasklaida apie mus:

Režisierius Arvydas Lebeliūnas apie Teatro terapiją:

Kaip atradote teatro terapiją?
Skambės mistiškai, bet daug metų būdamas teatre jaučiu gydomąjį jo poveikį. Šis pojūtis, matyt, atsirado dar mokykloje, kuomet ir pats teatras atėjo į mano gyvenimą. Visai savaime. Tiesiog mėgau stebėti pasaulį, ir visada siekiau turėti tam tikrą gyvenimo filosofiją. O gal tiesiog nemokėjau kumščiais grumtis su pasauliu. Būtent per teatrą aš supratau aplinką, kurioje gyvenu.

Idėją sukurti ką nors panašaus parsivežiau iš Kanados. Ten susižavėjau žmonių entuziazmu, noru pažinti save, plėsti akiratį. Vankuveryje, kur gyvenau ketverius metus, kiekvieno mikrorajono bendruomenės namuose galėjai dalyvauti ne tik sporto užsiėmimuose, šokių ar keramikos rateliuose, bet ir gilintis į kitas, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, žmonėms svetimas ar nepasiekiamas sritis. Tame tarpe ir aktorystę. Juk žmogaus, lankančio tarkim, užsienio kalbos kursus, tikslas ne visada būna tapti vertėju ar mokytoju. Lietuvoje žmonės lygiai tokie pat smalsūs, norintys pažinti, bendrauti.
Nemažai laiko dėsčiau aktorinį meistriškumą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijuojantiems būsimiems aktoriams ir operos solistams. Tenka vesti seminarus įmonėms, užsiėmimus privačiuose vakaruose, stovyklose. Juose dalyvauja įvairaus amžiaus žmonės, su savom istorijom ir patirtimis. Kiekvieną kartą suvokiu, kad tai dovana – sujungti šiuos žmones į visumą, per žaidimą, žodį, gestą, veiksmą atverti juos, priversti juoktis, iš naujo pažinti paprastus dalykus. Šie potyriai subrendo ir išsikristalizavo į aiškią sistemą, kurios rezultatais neabejoju. Tiesiog norisi praplėsti jau esamų savęs pažinimo kelių skalę ir padėti žmonėms patiems savyje atrasti kūrėjus. Kūrėjus – buhalterius, kūrėjus virėjus, studentus, mokytojus, dailininkus ar vadovus. Tikiu, kad bet kuri profesija yra kūryba.  Tiesiog norisi pasidalinti savaja patirtimi, kurią dalyvaujantys seminare vėliau galės pritaikyti savoje terpėje”, - sako režisierius.

Šiame informacija perkrauto, skubėjimo, planavimo, instrukcijų “kaip tapti laimingam, turtingam, gražiam” pilname pasaulyje dažnas pasimetame ir pradedame jaustis taip, lyg kažką ar net viską darome ne taip, t.y. nustojame tikėti savimi, būti savimi, įsiklausyti į save. Šių užsiėmimų esmė - ne išmokyti žmones vaidybos, greičiau pasitelkiant aktorinio meistriškumo įrankius, per savo pačių patirtis, nuotaikas, mintis ir intuicijas priimti mus supantį pasaulį, veikti jame be baimės būti savimi. Kiekvienas žmogus yra unikalus ir jo pastangos tobulinti save yra tokios pat senos kaip ir žmonija. Visi savęs pažinimo principai atrasti dar gerokai prieš mūsų erą. „Teatro Terapijos“ seminarų siekis – laiko patikrintų teatrinių disciplinų pagalba (padėti žmogui) atskleisti saviraiškos, bendravimo, kūrybines galias, įgytas žinias panaudoti profesinės veiklos srityse,  asmeniniame gyvenime. Kiekvienas turime skirtingų priežasčių gilintis į save ar net save keisti. Svarbiausia, kad tai daryti niekada nevėlu.

Ar gebėjimas jausti aplinką – viena iš teatro terapijos užduočių?
Taip. Tiksliau sakant, gebėjimas jausti laiką ir žmogų supančią erdvę. Kiekviename amžiaus tarpsnyje, bręsdamas, suaugęs, ar sendamas žmogus išgyvena tam tikrą konfliktą. Ypač, manau, sunku suvokti savo senėjimą, ir tuo pačiu aplinkui matyti jaunėjančią visuomenę. Tačiau nemėgstu, kai žmonės teigia, jog šitas laikas yra blogesnis nei buvęs prieš tai. Juk tai paprasčiausiai nepamatuojama. Būtent dėl šių priežasčių teatro terapijoje mokoma nepasiduoti esamojo laiko pesimizmui ir kitoms blogoms tendencijoms.

Kodėl teatras?
Teatras yra daugiafunkcinis menas, į kurį įeina dailė, literatūra, muzika, judesys, psichologija ir savianalizė. Visi šie dalykai susiję su savęs formavimu. Dabar mes dažnai akcentuojame dvasinių dalykų svarbą, ironiškai žiūrėdami į tuos, kurie rūpinasi savo kūnu. Bet juk be kūno net pastangos mąstyti yra bergždžios. Savo kūno priėmimas man tapatus savęs suvokimui. Žmogus dažnai tampa emocijų gumulu, todėl teatro terapija moko valdyti savo nuotaiką, jausmus, bei ugdo tinkamą kūno kalbą.

Kaip tai susiję su kūryba?
Teatro terapija išmoko kurti, net ir tuos, kurių profesija ar kitokia veikla tiesiogiai su kūryba nieko bendra neturi. Mes tiesiog kartu mokomės atrasti tai, ką mėgstame ir darome geriausiai. Žmogus, kuris nėra atradęs savo galimybių ir gyvena iš inercijos, susipažinęs su kūrybiniu procesu gali išties neįtikėtinai atsiskleisti. Ir visai nesvarbu, tai studentas, buhalteris, ar virėjas. Žinoma, aš nežinau laimės recepto. Juk jo žmogus ieško visą savo gyvenimą. Bet šventai tikiu, kad tik kuriantis žmogus yra laimingas.

Terapijos sąvoka kiek primena psichologinį seansą...
Taip, teatro terapija yra savianalizė, tačiau tai ne psichologinis seansas, kuriame terapeutas užduoda klausimus savo klientui. Savęs atradimas čia vyksta ir per kitus žmones. Dirbame grupėse, kuriose dalyviai skiriasi amžiumi ir daugeliu kitų aspektų. Kitas žmogus yra atskiras pasaulis, į kurį tokių užsiėmimų metu leidžiama įsiterpti ir tau. Teatro terapijoje žmonės pradeda kur kas akyliau analizuoti situacijas, kuriose atsiduria kartu su kitais žmonėmis.

Daugiau interviu su Arvydu Lebeliūnu:
Gyvybėje kurti gyvybę: pokalbis su aktoriumi, režisieriumi Arvydu Lebeliūnu (Žurnalas "Aš ir psichologija")
Arvydas Lebeliūnas: "Spektaklis - tai pasaulio sutvėrimas" (Dienraštis "Šiauliai Plius")
Arvydas Lebeliūnas: „Žmogų mąstyti priversi tik per meilę ir laimingą pabaigą – kitaip jis išsigąs“ (Portalas 15min.lt)


Arvydas Lebeliūnas: „Teatras – kelionė esamuoju laiku“ (Portalas Bernardinai.lt)© 2021 Visos teisės saugomos "Laimingi žmonės"
Svetainių kūrimas: Dizaino arkliukas